Turistická atraktivita Kaľamárka je jednou z NAJvýznamnejších prírodných lokalít v Podpoľaní. To, čo Vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu, preto sa nazýva ako andezitová bašta športového lezenia.
Z historického hľadiska ide o doposiaľ jedinú známu včasno-stredovekú lokalitu v južnej časti Podpoľania. Je známe, že Kaľamárka priťahovala pozornosť človeka už v praveku a ani v súčasnosti tomu nie je inak.
Okrem horolezcov sa tu ročne vystrieda aj množstvo turistov, ktorí bažia po adrenalínových zážitkoch z týchto skalných stien. Celá vrcholová plošina na Zadnej Kaľamárke je turistom voľne dostupná. Nachádza sa tam praveké hradisko – archeologická lokalita, kde môžete vidieť cisternu na vodu ako stopu po prvých obyvateľoch Kaľamárky. Pre horolezcov ponúka toto andezitové bralo dva sektory na lezenie, a to horné skaly na Zadnej Kaľamárke a dolné skaly na Prednej Kaľamárke, ktoré sú vysoké do 20 metrov a nanovo preistené borhákmi. Nachádza sa tam aj vyhliadkový bod na detviansku kotlinu a jedna z najkrajších skalkárskych ciest na Slovensku – Indián.
Na Kaľamárku je prístup autom rovno ku skalám. No oveľa lepší zážitok budete mať z Kaľamárky, ak sa sem vydáte ľahko prístupnou a dobre značenou turistickou trasou zo samotnej Detvy. Peší chodník je nenáročný a ma dĺžku približne 2 km.
Z Kaľamárky sa môžete ďalej vybrať na potulky Poľanou do okolitých lokalít, ako je Boriakova skala, PR Mačinová, Kopa, Melichova skala, ale i priamo na Poľanu. Kaľamárka je prístupná v každom ročnom období a vďaka tomu môžete krásy Poľany spoznávať za horúcich letný dní, počas farebnej jesene, rozkvitnutej jari, ale i ľadovej zimy.